Masožravky

Obecně o živých kamenech (Lithops)

Popis rostlinMR-foto-842 1

Lithopsy jsou vysoce sukulentní rostliny se zcela zakrnělým stonkem. Listy jsou 10 až 50 mm vysoké a 10 až 30 mm široké. Jsou složeny ze dvou částí srostlých téměř po celé délce. Horní část listů je "uťatá" do vodorovné polohy, pouze u některých druhů může být zaoblená, ale je stejně nápadně odlišná charakterem pokožky od bočních částí rostliny. Kromě barevných skvrn a drobných rýh mívají tyto rostliny často vyvinuty průsvitná okénka v nejrozmanitějším uspořádání.

Vertikální plochy srostlého páru listů, kterému se říká tělo, pokrývá zelené asimilační pletivo. Kořeny u lithopsů jsou poměrně robustní. Hlavně u starších rostlin jejich hlavní, kůlový kořen dřevnatí a obrůstá korkovou vnější vrstvou.

Některé druhy mají sklon k odnožování a vytvářejí trsy polokulovitého.

 

Přírodní lokalita

Lithopsy rostou především podél západního pobřeží Afriky od severní Namibie až po téměř jih kontinentu. Mnoho druhů zasahuje i do vnitrozemí a najdeme je rovněž na severovýchodě Jihoafrické republiky. V současné době čítá ploch, kde se lithopsy vyskytují, asi půl milionu čtverečních mil. Tato rozlehlá oblast je nerovnoměrně osídlena všemi rozličnými druhy lithopsů. L lesliei zabírá největší část tohoto území se stovkami, či dokonce tisíci populacemi. Oproti tomu L. coleorum, L. viridis a L. werneri pokrývají malinké oblasti a jsou každý zastoupen pouze jednou nevelkou populací.

Místa, kde můžeme lithopsy nalézt, jsou různá a někdy i překvapivá. Lithopsy upřednostňují místa, která často vypadají neúrodná, ale ve skutečnosti oplývají životem. Kamenné planiny, hřebeny hor a kopců to vše může ukrývat lithopsy. Lithopsy nenajdeme na příkrých útesech, ale spíše je objevíme ve štěrbinách strmých svahů. Svahy jsou často velmi větrné, to velice přispívá k obecnému zakrnění rostlinstva. Nadmořská výška výskytu lithopsů se pohybuje od výšky blížící se hladině moře (L. optica) až do 2400 m nad mořem.

  

IMG 0617

Květy a semena

Květy lithopsů vyrůstají ze štěrbiny mezi srostlými listy. Mají bílou, žlutou až světle oranžovou barvu a v průměru měří 15 - 40 mm. Otvírají se pouze v odpoledních hodinách a u některých druhů příjemně voní. Rostliny kvetou na přelomu léta a podzimu.

Plody těchto rostlin patří k nejzajímavějším výtvorům v rostlinné říši. Jsou to vícepouzdré tobolky s mimořádně složitou stavbou. Pozorovat otevřenou tobolku těchto rostlin je vzrušující zážitek, který by si neměl nechat ujít žádný milovník těchto rostlinek.

Tobolky lithopsů jsou hygrochastické. To znamená, že se jeich hvězdicovité uspořádání chlopní otevře pouze po navlhčení. Po uschnutí se zase uzavře. Otvírání a zavírání chlopní je ovládáno dokonale vyvinutými botnavými lištami na spodní straně chlopní. Celý tento systém slouží k tomu, aby se při dešti obnažila semena v pouzdrech semeníku a kinetickou energií padajících kapek vody byla vymrštěna do okolí.

 

Přelévání, aneb životní cyklus kamenůIMG 0038

Lithopsy prodělávají v průběhu naší zimy přelévaní cyklus. To znamená, že se uvnitř našich živých kamenů vytvoří nové tělo, které postupně naplní staré. Při tomto cyklu dojde k přečerpání veškerých živin do nového páru listů. Po Dokončení přelévání zbude z loňského páru listů jen suchý obal, který nový pár listů hravě roztrhne.

Takto to lithopsy dělají každý rok. V období přelévání se rostliny nesmí zalévat, jinak dojde k oddálení nebo dokonce k poškození rostlin. Konec přelévání by měl vyjít na přelom jara a léta, ale když se rostliny trochu opozdí, tak se nic nestane. Po úplném uschnutí starého těla můžeme znovu obnovit zálivku přiměřenou živým kamenům.

 

IMG 0028Zvláštnosti v kresbě

Tyto rostliny asi nejvíce zaujmou každého laika svou kresbou, která v některých případech opravdu vypadá jako kamenná. Od toho pak tyto rostlinky dostaly přezdívku "živé kameny".

Nejzajímavější na těchto rostlinách ale je to, že každá rostlina má svou speciální kresbu. Nenajdeme dvě rostliny s úplně stejnou kresbou ani u příbuzných rostlin ve starších trsech.

Dále jsem pozoroval, že se jim kresba trochu mění i po přelévání (každý rok), což je také velice zajímavé.Tedy nejenom že každá rostlina je originál, ale díky tomuto jevu máme originální rostliny každým rokem !!! 

 

 Každý si najde svou oblíbenou

Lithopsy jsou nádherné rostliny, které se dají jednoduše pěstovat v domácích podmínkách. Všechny září nádhernými barvami od zelené, přes hnědofialovou až po šedou barvu. A jejich kresby ohromí snad každého, kdo se na ně pozorně zadívá.

No kdo by nechtěl mít doma v malém květináčku nádhernou napodobeninu kamenů. Tyto rostliny hlavně ocení i lidé, kteří se nechtějí starat o rostliny. Stačí je zalévat tak 3-4x do roka v růstové sezóně.  

 

Výsevy, aneb i ze semen to jde...

IMG 0019

Výsevy rodu Lithops nejsou vůbec složité. Chce to jen trpělivost. Pro výsevy jsem využil již připravený výsevní substrát (dostupný v hypermarketech) smíchaný s perlitem. Touto směsí jsem naplnil květináčky asi 3 cm pod okraj. Na povrch jsem využil křemičitý písek. Květináčky jsem využil plastové 7x7 cm pro každý druh. Je lepší využít větší květináčky a nechat rostliny několik let růst v nich (lithopsy jsou dosti citlivé na přesazování). 

Semena Lithopsů jsou dosti drobná. Vysévají se na povrch vlhkého substrátu a klíčí při zvýšené vlhkosti. Po vyklíčení se semenáčkům musí postupně začít větrat. Teplota při klíčení by měla být pokojová (přes 20°C). Při klíčení a i v prvním roce by mladé rostlinky měly mít pouze rozptýlené světlo (žádné přímé slunce, které by je mohlo spálit).  

Prvních pár měsíců udržujeme substrát stále vlhký. Když rostliny začnou přelévat poprvé, omezíme zálivku až zůstane substrát úplně suchý. Další zálivku dostanou při silném zavadnutí nebo až se přelijí. Je dobré mít oddělené druhy a zálivku tak provádět dle potřeby každého zvláště.

 

Fotografie lithopsů

Přikládám pár odkazů na mnoho fotografií této zajímavé rostliny:

GOOGLE obrázky

Stránky pana Nešuty

 
 
RizVN Login