Masožravky

Výsev špirlic (Sarracenia)

Výsev špirlic (Sarracenií) není složitý, ale musíte mít na to trpělivost. Dopěstování rostlin od semínka do dospělosti trvá přibližně 4-6 let podle druhu. Pojďme si tedy vysvětlit, jak vysévat a jak posléze dopěstovat semenáče do dospělosti (na této stránce budu prezentovat svoje postupy na výsev a další dopěstování, proto, když někdo z Vás to dělá trochu odlišně, tak to také lze, pokud máte dobré výsledky).

 

Postup a potřeby k výsevu

IMG 0028

1) Potřeby pro výsev:

Plastovou krabičku s víčkem nebo přímo květináček, výsevní substrát (nejlépe rašelinu s křemičitým pískem nebo perlitem v poměru asi 2:1 až 1:1, ale stačí i pouze samotná rašelina), akvárium či jiné zařízení pro zajištění vysoké vzdušné vlhkosti při klíčení (záleží na Vaší kreativitě), osvětlení (pokud vyséváme někdy jindy něž na jaře - obecně si myslím, že je lepší vysévat pod umělými světly, kde mají rostliny v začátcích dostatek světla a tepla pro svůj růst, dost jim to pomůže), štítky pro označení výsevu (popisky jsou důležité hlavně při větších výsevech - rostliny první roky vypadají poměrně stejně, při smísení by se již nedaly nikdy 100% určit), lednici (pro chladovou stratifikaci).

Nezbytností pro samotný výsev jsou samozřejmě semena špirlic. V dnešní době se dají sehnat poměrně snadno od různých pěstitelů nebo si je můžeme "připravit" sami doma, pokud nám kvete alespoň jedna špirlice.

Velice důležité je popisovat výsevy správně. Například při samoopylení špirlice (např. Alata MK A28) nemůžeme výsevové rostliny pokládat přímo za ten samý klon / kultivar špirlice. Můžeme max. udávat, že se jedná o výsev ze samooylení Alata MK A28 (seedgrown from Alata MK A28). Rostliny se sice mohou blížit originálu, ale také nemusí (prostě s genetikou nic nenaděláme).

Dalším doporučením je kupovat pouze určená semena. Semena s označením "směs botanických druhů / hybridů" jsou možná levnější, ale již nikdy nezjistíme, co za rostliny nám to vlastně vyrostlo. Takovéto "směsky" jsou dobré max. při počátečních pokusech s výsevy, kdy si nejsme úplně jistí s postupem výsevu, případně na nějaké pokusy.  

2) Postup vlastního výsevu: 

IMG 0034Začněme tedy s vlastním výsevem. Semena špirlic musí projít chladovou stratifikací, aby zdárně klíčila. Jde to provést dvěma způsoby. Za prvé můžeme rovnou vysít semena do krabičky/květináčků a takto je umístit do lednice. Tento způsob je ale poměrně neefektivní na místo. Proto používám spíše druhý způsob, který  spočívá v umístění semen na vlhký ubrousek. Ubrousek se posléze zabalí i s jmenovkou a umístí se v do ledničky (v sáčku/ misce, ...). 

V lednici musí být minimálně jeden měsíc, vhodné jsou ale měsíce dva. Teplotu by se měla pohybovat kolem 5 °C. Chladová stratifikace se dá provést i tak, že se nechají semena přes zimu ve skleníku, kde mrzne, a na jaře vyklíčí.

IMG 0053Pokud použijeme výše uvedenou druhou variantu (tedy dát semena na vlhký ubrousek), tak po uplynutí stratifikačního období vyséváme semínka na substrát.

Osobně vysévám do plastových krabiček z papírnictví. Do těchto krabiček dám směs rašeliny a pístu výšky asi 3 cm, na kterou pak vysévám semena špirlic. Do jedné krabičky vysévám vždy více druhů, které odděluji plastovými etiketami na popisování druhů. Vysévaná semena je také nutno popsat, jinak již nezjistíme, co jsme vysévali a kdy jsme to vysévali.

IMG 0061

Další důležitou věcí je, abychom nevysévali semena moc nahusto. Semenáčky potom nemají kolem sebe dostatek místa na svůj růst. Tísní se, pomaleji rostou a brzy by stejně potřebovaly přesadit. 

Krabičky s takto připravenými výsevy postavím na světlé místo nebo velmi často k zářivkám. Tam během pár týdnů začnou semena spokojeně klíčit. Po asi měsíci začínám větrat, aby si zvykly na nižší vzdušnou vlhkost (při vysoké vlhkosti mají sklon se příliš vytahovat a mohou chytit nějakou houbovou chorobu).

Na přiložených fotografiích je vidět jednotlivé fáze klíčení. Špirlice nejprve vytváří jeden pár děložních listů, po nichž následuje již první "opravdová" past. 

Dopěstování semenáčků do dospělosti

IMG 0337Dopěstování semenáčků je spíše zdlouhavé než složité. Nejdůležitější je, aby mladé semenáčky v prvním roce co nejvíce vyrostly a zesílily. Pokud se tak nestane a v zimě je dáte zimovat, tak je dosti možné, že zůstanou v této velikosti už na vždy. S tímto problémem mám bohužel vlastní zkušenosti. Pokud ale překonáme toto prvotní kritické období, tak už rostou velice dobře. Rostliny se zvětšují přibližně na dvojnásobnou velikost od minulého roku při růstu. 

Abychom předešli výše zmiňovanému problému v prvním roce, je dobré vysévat co nejdříve (přelom roku) a výsevy umístit pod zářivky. Tímto stylem rostlinám prodloužíme vegetační období min o 4-5 měsíců. Rostlinám to jen prospějě.

IMG 0342Někteří pěstitelé (hlavně v Americe) vysévají semena pod zářivky nechávají tam semenáčky růst i dva roky bez přestávky. Až po této době je dávají do venkovní kultivace. Tento styl pěstování má dosti výhod. Mezi nejdůležitější patří, že rostliny mají dostatek světla a tepla (což v ČR je velký problém, hlavně na severu), rostliny se nemohou spálit od slunce (malé semenáčky jsou na to dosti citlivé), ...

Mezi nevýhody tohoto způsobu je nadměrná spotřeba elektřiny. Pro dobrý růst musí být 2-3 zářivky, které svítí 12-14 hodin denně.Při takovémto dvouletém pěstování to již dá nějakou částku. Pak je na každém, zda bude investovat peníze do této metody výsevu špirlic. 

Tvrdé zimování prvním rokem určitě nedoporučuji. Min. část z výsevu zimování nepřežije, hlavně pokud jsou semenáčky malé a slabé (vlastní zkušenost). Lepší je přisvětlovat rostlinám na konci prvního roku jejich života. Případně je umístit na okno chladnější, světlé okno v bytě. Druhý rok by měly být semenáčky dostatečně velké a silné, aby přečkaly zimu vedle ostatních dospělých rostlin.

IMG 0350Přesazování se musí provádět velice opatrně, protože malé semenáčky mají ve většině případů jen jeden až dva slabé kořínky, které se snadno přetrhnou. Je proto lepší je vysévat do něčeho, kde víme, že budou moci růst min. tak půl roku bez nutnosti přesazení. K tomu se také vztahuje nevysévat semena moc nahusto. 

Pokud se nám podaří rostlinky nezahubit během prvních asi dvou let jejich života, tak máme v zásadě vyhráno. V této velikosti již nejsou tak choulostivý a dá se s nimi i lépe manipulovat. Také se již v této velikosti pozná, jaké rostlinky jsou vitálnější a jaké méně.

 

 

Tak mnoho úspěchů při výsevu a dalším pěstování těchto zajímavých rostlin !!!

 
 
RizVN Login