Masožravky

Opylování špirlic (Sarracenia)

Na opylování špirlic (sarracenií) není nic složitého. V tomto článku bych Vám rád vysvětlil, jak snadno si můžete pořídit spoustu dobře klíčících semen u Vás doma. Základem je, aby jste měli dvě geneticky nepříbuzné rostliny, které pokvetou ve stejnou dobu (NÉ DVA KVĚTY OD STEJNÉ ROSTLINY !!!). To se ve většině případů podaří, když máte několik květuschopných rostlin pěstovaných ve stejných podmínkách nebo se můžete dohodnout s některým jiným pěstitelem z vašeho okolí, kterému také kvete zrovna některé sarracenie.

 

Postup opylováním krok za krokem

opyl3Postup opylování není složitý. Já například k opylování používám pinzetu (přesně vidíte sebraný pyl a zda ho nanesete na blizny), ale dal by se použít i malý štěteček, ale u něj je nebezpečí, že se rostlina neopylí úspěšně. Pro názornost mám nafoceny snímky z většího hybridu, na kterých Vám ukáži spolehlivý postup při opylování.

1. Nejprve musíme nadzvednou opatrně jeden okvětní lístek. Je jedno jaký, ale spíše doporučuji nadzvednout ten, co půjde nejsnáze, určitě ho nervěte silou! Okvětní lístek je označen na první fotografii černou šipkou.

 

 

 

opyl1

2. Po opatrném oddělání jednoho okvětního lístku vidíme ve vnitřní části květu tyčinky značené na druhé fotografii žlutou šipkou a již spadlý pyl v umbrele značený modrou šipkou. Ten je hlavním cílem našeho snažení na rostlině, kterou jsme vybrali jako otce - z této rostliny odebereme pyl. Důležitá věc je, že pyl dozrává až za nějaké 3 - 5 dní po otevření květu, proto není dobré spěchat na opylování. Pokud počkáme tedy asi 4 - 5 dní od otevření květu, máme velkou šanci, že se nám to povede napoprvé opylit. Ale vraťme se k přenášení pylu. Pokud tedy již je květ starý 4 dny a je již v umbrele spadaný pyl (malé pylové válečky) můžeme přejít k jeho přenesení na rostlinu, kterou jsme vybrali jako mateční - na této rostlině bude zrát semeník se semeny.

 


opyl43. Pyl opatrně nabereme z květu otcovské rostliny pinzetou a přeneseme ho na blizny mateční rostliny. Blizny jsou takové malé výrůstky, které vyrůstají z umbrely viz třetí fotografie - blizna je v červeném čtverci, na který ukazuje šipka. Každá rostlina má takových blizen 5 viz. čtvrtá fotografie - na ní jsou znázorněny pouze čtyři ukazatele, kde jsou blizny, protože zadní dvě nejsou z tohoto pohledu vidět (poukazuje na ně jedna čára). Pro dokonalé opylení je potřeba přenést pyl na všech pět blizen.  Pokud nám kvetou pouze tyto dvě špirlice, tak je možné je zkřížit navzájem. Musíme, ale počítat s tím, že výsledné rostliny z obou výsevů budou takřka stejné.  

opyl2

  

 

 

 

IMG 0249

4. Po úspěšném opylení rostlině během několika málo dnů opadávají okvětní lístky a celý květ se napřímí (nemusí tomu vždy tak být). Úspěšné opylení poznáme také díky tomu, že uprostřed květu začne růst semeník (taková zelená kulička). Nesmíte zapomenout si hlavně dobře označit květní stvoly, jinak při sběru již nebudete vědět s čím jste danou rostlinu křížily. Já k tomuto popisu používám velké etikety na popisování rostlin. Na
každou napíši o jakého křížence se jedná a kdy bylo provedeno křížení.

 

 

 

 

Výsledek naší snahy

IMG 0028

Obecně, když opylíme rostliny časně zjara, tak nám semeníky dozrají v průběhu podzimu. Potom, až je horní část květu suchá ji můžete oddělit a získat ze semeníku semena. Co uděláte se semeny to už je jenom na Vás, ale počítejte s tím, že z velkých květů, které mají např. rostliny S. leucophylla můžete získat i více než 1000 semen, z menších květů (S.flava var. rugelii) něco kolem 350 semen a u malých květů, které mají S. rubra a S. psittacina třeba pouze několik desítek nebo ani to ne. Proto, když získáte takovéhle velké množství čerstvých semen vyvstává otázka "Co s nimi ?". Vysít celý obsah několika semeníků není moc moudré, o tom jsem se sám přesvědčil,  Obecně, když opylíme rostliny časně zjara, tak nám semeníky dozrají v průběhu podzimu. Potom, až je horní část květu suchá ji můžete 

Tak přeji mnoho úspěchů při pokusech s genetikou špirlic.protože čerstvá semena mají klíčivost někde kolem 90%, což je dost, když vysejeme řekněme 2000 semen v domácích podmínkách. Proto je podle mě lepší vysít pouze část semeníku (řekněme do 100 semen od druhu), abychom zjistili, jak jsme byli úspěšní při křížení (jaké zajímavé nebo "nic moc" rostliny nám vyrostou) a zbytek semen někde udat.
 
 
RizVN Login