Masožravky

Možnost přezimování rostlin v ČR

Přezimování masožravých rostlin na zahradním rašeliništi je velmi diskutovaným tématem v poslední době. Na internetových fórech lidé předvádějí své výtvory a radí zájemcům, kteří by si rádi postavili doma své vlastní zajímavé zahradní rašeliniště. 

Musíme si ale uvědomit, že každý nebydlí v příhodné lokalitě na to, aby mohl zimovat venku větší množství druhů masožravých rostlin. 

 

img 0088

Dají se vůbec zimovat rostliny přímo venku?

Zajisté, existují druhy která se v přírodě vyskytují v dosti chladných oblastech nebo se přímo nalézají u nás v ČR. 

Pokud se zaměřím hlavně na sarracénií (špirlice), je to hlavně Sarracenia purpurea ssp. purpurea. Někdy se uvádí, že ještě S. flava a S. oreophila mají vysokou odolnost zimovat při nízských teplotách. Je to možné, ale pokud budete zkoušet zimovat venku, tak bych doporučil pouze S. purpurea ssp. purpurea. 

Z dalších rodů bych rád zmínil následující rostliny: D. rotundifoliu, D. , P. bohemica, P. vulgaris, P. grandiflora. Tyto druhy by měly bezproblémově vydržet celoroční pěstování venku. 

 

Celá republika není stejná...

Jak již nadpis naznačuje, nejsou teplotní podmínky v republice stejné. Nedají se vůbec srovnávat severní Čechy a Morava nebo i jen Praha. Proto doporučuji se řídit při výběru druhů zkušenostmi lidí, kteří již mají zahradní rašeliniště v podobných podmínkách. Na fórech o masožravých rostlinách tito lidé často prezentují svá nádherná rašeliniště.

 

Pokud venku, tak pouze zakopané

Dalším důležitou skutečností je, že rostliny musí být zapuštěny v zemi, aby nedocházelo k promrznutí. Rašeliniště by se mely dělat dostatečně hluboká nejen kvůli mrazu, ale také aby v létě rychle nevysychala.  

Dají se nejspíš použít i velké nádoby (kalfas nebo něco podobně velkého). Rostliny v těchto nádoby by mohly vydržet, ale stejně je asi nejlepší je zakopat do země, která slouží jako izolant.

Pokud tedy necháte rostliny v malých květináčkách (7x7 nebo podobných) venku, tak se s nimi můžete rovnou rozloučit !!!!  

  

Botanická zahrada v Liberci, dlouholetá praxe ...

V severních Čechách se dají úspěšně přezimovávat venku asi jen S. purpurea ssp. purpurea (ze sarracenii), kterou již dlouhou dobu pěstují tímto způsobem ve zdejší botanické zahradě (BZ Liberec). Rostliny jim tam nejen úspěšně přečkávají naši "tuhou" českou zimu, ale také jim krásně každý rok vykvétají, opylí se a produkují velké množství semen. Tato semena volně popadají kolem dospělých rostlin a vyklíčí z nich malé semenáčky.

Přikládám pár fotografií přímo z Botanické zahrady v Liberci. Na prvních dvou jsou vidět nádherné exempláře S. purpurea ssp. purpurea a na další je Pinguicula vulgaris rostoucí v těsné blízkosti sarracenii..

IMG 0010

 IMG 0008IMG 0006

 
 
RizVN Login