Masožravky

Obecně o špirlicích (Sarracenia)IMG 0312

Přírodní lokality

Tyto rostliny rostou převážně na teplém jihovýchodu Severní Ameriky. Rostou na březích potoků, jezer, na prameništích a často v podrostu borového lesa. Rostliny většinou rostou na kyselých humózních slatinách nebo v rašeliništích.

Zimy jsou na jejich lokalitách mírné (občasné mrazíky). V jižních oblastech se teplota pod bod mrazu dostane asi 30-40 dní v roce, kdežto v horských oblastech a na severu během zimy dlouho mrzne. Rostliny jsou též často zasypány vrstvou sněhu.

Nejvíce otužilými druhy jsou S. purpurea ssp. purpurea a S. oreophila. Ostatní druhy jsou buď střed nebo hodně teplomilné (S. leucophylla, S. psittacina).

Některé druhy sdílí svůj areál výskytu s jinými druhy tohoto rodu. Je to příklad např. S. alata + S. leucophylla nebo S. flava + S. purpurea.

V přírodě tedy vznikají i říženci mezi těmito druhy, protože se sáry mezi sebou lehce kříží. Jsou jimi: S. alata + S. leucophylla = Areolata nebo S. flava + S. purpurea = catesbaei. 

 

Možnost přezimování rostlin v ČR

Přezimování masožravých rostlin na zahradním rašeliništi je velmi diskutovaným tématem v poslední době. Na internetových fórech lidé předvádějí své výtvory a radí zájemcům, kteří by si rádi postavili doma své vlastní zajímavé zahradní rašeliniště. 

Musíme si ale uvědomit, že každý nebydlí v příhodné lokalitě na to, aby mohl zimovat venku větší množství druhů masožravých rostlin. 

Opylování špirlic (Sarracenia)

Na opylování špirlic (sarracenií) není nic složitého. V tomto článku bych Vám rád vysvětlil, jak snadno si můžete pořídit spoustu dobře klíčících semen u Vás doma. Základem je, aby jste měli dvě geneticky nepříbuzné rostliny, které pokvetou ve stejnou dobu (NÉ DVA KVĚTY OD STEJNÉ ROSTLINY !!!). To se ve většině případů podaří, když máte několik květuschopných rostlin pěstovaných ve stejných podmínkách nebo se můžete dohodnout s některým jiným pěstitelem z vašeho okolí, kterému také kvete zrovna některé sarracenie.

Výsev špirlic (Sarracenia)

Výsev špirlic (Sarracenií) není složitý, ale musíte mít na to trpělivost. Dopěstování rostlin od semínka do dospělosti trvá přibližně 4-6 let podle druhu. Pojďme si tedy vysvětlit, jak vysévat a jak posléze dopěstovat semenáče do dospělosti (na této stránce budu prezentovat svoje postupy na výsev a další dopěstování, proto, když někdo z Vás to dělá trochu odlišně, tak to také lze, pokud máte dobré výsledky).

Letnění špirlic (Sarracenia)

Rostliny se dají bez problému letnit buď ve skleníku nebo přímo na zahradě (balkón). Rostliny jsou v takovýchto podmínkách více vitální, lépe se zbarvují a sami si nachytají dostatek potravy.

Pokud se rozhodnete pěstovat špirlice přímo pod "širým nebem", musíte počítat s tím, že rostliny nebudou tak dekorativní jako ve skleníku. Přežrání hmyzem, déšť, vítr a příležitostně kroupy na kráse rostlin moc nepřidají. Můžete proto počítat s tím, že rostliny budou menší než ve skleníku, ale budou mít silnější pletiva, aby zvládly venkovní prostředí.

 
 
RizVN Login