Masožravky

Řízkování láčkovek (Nepenthes)

Rád bych na těchto stránkách předvedl, že řízkování láčkovek je v zásadě jednoduché, jen se musí dodržet několik základních pravidel. Mezi tato pravidla patří: nedělat příliš malé řízky, umístit řízky do vhodných podmínek a následně jim zajistit odpovídající pěstování. Při dodržení těchto pravidel zvládne řízkování láčkovek opravdu každý. 

 

Zde si předvedeme, jak jednoduše nařízkovat láčkovky

Při řízkování láčkovek získáme vlastně 2 - 3 typy řízků (podle velikosti rostliny):

A) Vrcholové řízky - řízek již má růstovou růžici, tak mu jen narostou kořeny

B) Středové řízky - nařízkovaný stonek láčkovky, který zakoření. Následně z něj začnou růst nové růstové vrcholy, které je dobré později oddělit a nechat zakořenit samostatně.

C) Zbytek kmínku s kořeny v květináči - již zakořeněná část stonku, ze které začnou růst nové růstové vrcholy (obdobné jako u středových řízků jen s rozdílem, že tento typ již nemusí kořenit => je rychlejší oproti středovým řízkům)

Jednotlivé kroky řízkování

1) Vybereme si dostatečně silnou rostlinu, ze kterou použijeme na řízkování. Láčkovky jsou liány, které rostou stále do výšky. Většinou musíme jednou za rok až několik let rostliny nařízkovat, protože by se nám jinak nevešly do bytu. 

 img 0050

2) Kmínek rostliny nařežeme na kusy dlouhé asi 10 cm. To odpovídá u větších rostlin asi 4-5 listům. Rozeberme si nyní jednotlivé oddělené části:

A) Vrcholový řízek mámě většinou jen jeden. Jeho délka by měla být také asi 10 cm. Spodní 1-2 listy se odstraní až u kmínku, aby tam mohly začít růst nové kořeny. Takto připravený řízek vsuneme do připraveného substrátu nebo do živého rašeliníku na zakořenění. 

B) Středových řízků máme většinou několik, podle velikosti rostliny. Stejně jako v předchozím případě odstraníme 1-2 spodní listy, aby tam mohly začít růst kořeny. 

U tohoto typu řízků je vhodné, až vyrostou a dostatečně zesílí nové listové růžice, oddělit tyto růžice jako by byly vrcholové řízky a nechat je zakořenit a dále je pěstovat samostatně. 

C) Většinou zbytek kmínku v květináčku nemá už žádné listy a je zdužnatělý. To rozhodně nevadí, ve většině případů stejně obrazí. Následně se s tím zachází, jako by to byl středový řízek a oddělí se od něj již vzrostlé růžice a nechají se zakořenit.

3) Takto připravené řízky umístíme do vhodných podmínek. Nejlepší variantou je asi umístit řízky do kvetináče s vlhkým rašeliníkem ("zapíchnout" řízky do substrátu stranou, kterou jsme ořízly pro tvorbu kořenů). Dají se také umístit rovnou do květináčku se substrátem, ve kterém následně porostou. Takto nachystané květináčky umístíme do tepla (běžná bytová teplota), vlhka (asi 80-90% - skoro uzavřený prostor) a na světlo (ale rozhodně né na přímé slunce !!! to by mohlo spálit malé láčkovky). Dají se umístit například do skleněné vitríny nebo plastového boxu (dle možností pěstitele), který se postaví na parapet a lehce se zastíní.

4) Čekáme - tato etapa je dlouhá pár týdnů podle konkrétního druhu a dále podle podmínek (hlavně teplota) 

5) Po několika týdnech se stanou tyto události (rozděleny podle typu řízků): 

A) Vrcholové řízky zakoření a začnou dále růst

IMG 0554

B+C) Na středových řizcích (+ zbytku kmínku) se vytvoří nové růžice. Středové řízky začnou kořenit.

IMG 0546

IMG 0538

 
 
RizVN Login