Masožravky

Obecně o heliamphorách (Heliamphora)IMG 0004

Přírodní lokalita

Heliamphory (rod Heliamphora) se považují za blízce příbuzné rodů Sarracenia a Darlingtonia.

Rostliny z tohoto rodu se vyskytují jen na stolových horách ve venezuelské části Guayanské vysočiny. Vegetace na stolových horách je ovlivněna velkou nadmořskou výškou (chladným a vlhkým klimatem - na lokalitách se vyskytuje často mlha) a dále specifickými půdními podmínkami (chudý stbstrát na živiny, v některých případech nepatrná hloubka půdy, ...).

Heliamphory se na těchto stolových horách vyskytují v polostínu mezi dřevinami nebo i na otevřených plochách. 

 

Dva druhy olistění

IMG 0011Heliamphory mají v podstatě dva druhy pastí (pomineme li různě tvarované dospělé láčky jednotlivých druhů). Jedná se o takzvané juvenilní (nedospělé) a adultní (dospělé) láčky.  

Juvenilní láčky mají trubicovitý tvar s široce ven ohnutým obústím. Na první pohled se velmi odlišují od láček dospělých rostlin. Juvenilní pasti jednotlivých druhů jsou si velice podobné. Jediným rozdílem je jejich délka a typ zakončení (ohnuté ven či nikoliv). 

Dospělé (adultní) láčky mají tvar kornoutovitě svinutého listu. Většinou jsou plně zaplněny vodou, což prospívá rostlině (listy jsou schopné vstřebávat tuto vodu a tak nahrazovat kořenový systém do jisté míry). Dospělé listy jednotlivých drtuhů jsou velice rozmanité. Odlišují se především svým tvarem, délkou, ochlupením a zbarvením. 

 

Druhy vhodné do začátku

Heliamphory jsou obecně náročnější rostliny, které vyžadují od pěstitele jistý cit pro jejich podmínky. Při výběru rostlin můžeme zvažovat čisté druhy, případně křížence. Mezi čisté druhy, vhodné do začátečních pokusů s pěstováním heliamphor, bych určitě zařadil trojici: H. minor, H. nutans a H. heterodoxa. H. minor by měla ustát dost vysoké dávky světla (někdy se přirovnává ke špirlicím - Sarracenia). H. nutans má zase ráda spíše rozptýlené světlo (někdy se přirovnává k láčkovkám - Nepenthes). A H. heterodoxa je takový zlatý střed.

Lepší než čisté druhy jsou určitě hybridy, které snesou poměrně dost pěstitelských přehmatů (né však všechny !!!). Mezi takové hybridy se dají zařadit tyto druhy: H. (minor X heterodoxa), H. (nutans X heterodoxa), H. (heterodoxa X ionasii) a případně i další.

Další skutečností při zakládání sbírky heliamphor musí být i finanční situace. Heliamphory nepatří k levným rostlinám, proto je lepší si zkusit pěstování na některých "běžnějších" druzích, než hned vyhledávat tvarově, či barevně atraktivní druhy, které ale mohou být náročnější. Po úspěšném zvládnutí těchto základních druhů se můžete vesele pustit shánění daleko zajímavějších rostlin. 

Fotografie heliamphor

Přikládám pár odkazů na mnoho fotografií této zajímavé rostliny:

GOOGLE obrázky

DARWINIANA

Cpphotofinder

 
 
RizVN Login