Masožravky

ilustracne-foto

Často kladené dotazy

Na této stránce bych rád uvedl nejčastější dotazy týkající se masožravých rostlin, které jsem buď viděl na internetu nebo mi přišly prostřednictvým mailu:

 

 

Musí se masožravky přikrmovat? Co jedí a jak často?

KoristMasožravé rostliny se přikrmovat v zásadě nemusí. Ke svému životu to nepotřebují. Přikrmování sice urychluje o něco růst rostlin. Musíme si ale uvědomit, že rostliny též musí být umístěny v ideálních podmínkách.

Obecně bych řekl, že přikrmování může být spíše na škodu. Začínající pěstitelé se snaží rostlině "dopřát" dostatek potravy, což velice často vede k úhynu rostliny v důsledku překrmení a následného zahnívání kořisti (rostliny též často nemají optimální podmínky, pak to je úplně smrtící kombinace).

Rostliny pěstované ve venkovním prostředí, tak si sami nachytají dostatek potravy. Venku mají dostatek světla a tepla, proto se nemusíme bát, že jim to ublíží. 

Pokud se již rozhodneme masožravky přikrmovat, máte více možností, jak na to. Jednou z možností je použít živý hmyz přiměřené velikosti. Tento hmyz můžete sami nachytat na zahradě nebo koupit ve zverimexu. Druhou možností je krmení upraveným krmivem pro rybičky.  

  

Jaká masožravá rostlina je nejlepší do začátku?


IMG 0318Většina běžně nabízených masožravek se dá považovat za jednoduše pěstovatelné, pokud se budeme řídit několika základními pravidly. Mezi tato pravidla patří: substrát nesmí nikdy vyschnout, pěstovat rostliny na co nejvíce osvětlených místech, dopřát jim dostatečnou vzdušnou vlhkost a zajistit odpovídající teplotu.

Minulý odstavec vypadá, jako bych se zbláznil, když tvrdím: "že masožravky jsou lehce pěstovatelné rostliny", ale není tomu tak. 

Mezi jednoznačné favority do začátku určitě patří: Drosera capensis, Drosera binata, Drosera capillaris (obecně včechny subtropické / tropické rosnatky), pozemní bublinatky (rod Utricularia), Sarracenia flava, Sarracenia hybrid (většina kříženců je velice dekorativní, tvoří množství pastí a lehce se pěstují na okně), Dionaea muscipula (zde musíme odolat nutkání dráždit pasti a krmit, rostliny též potřebují zimní klid, více v pěstování), mexické tučnice (rod Pinguicula)

 

V zimě jsem si koupil / koupila mucholapku v hypermarketu a začaly jí odcházet listy. Co s tím? 

IMG 0883

Tento problém může mít hned několik příčin. Postupně si je zde rozebereme:

1) Tato rostlina na zimu omezuje listy a zatahuje se do "pacibulky".  Je to normální projev jejího ročního cyklu. Toto se nám spíše stane když dostaneme rostliny od pěstitelů na podzim. U rostlin z hypermarketů je to zanedbatelný problém.

2) Rostlina je v přehnojeném substrátu a potřebuje přesadit. Rostliny dodávané do hypermarketů jsou vypěstovány většinou v Holandsku, kde jsou rychleny hnojivy aby strašně rychle narostly a mohly se co nejdříve prodat. Bohužel takto "vyhnané" rostliny jsou v krámě úchvatné, ale doma nám pomalu začnou ztrácet na kráse, jsou náchylné k chorobám a mohou i zajít. Prvořadě doporučuji přesadit. Masožravé rostliny nejsou zvyklé na hnojiva v substrátu. Sice nějaký čas zázračně rostou, ale jsou též náchylnější na nemoci, často díky přítomnosti hnojiva netvoří pasti. V nevhodných podmínkách (především v zimním období), když jsou takto "nadopované" rostliny mají tendenci uhnít.  

 

  

Usychají mi pastičky na listech láčkovek nebo je vůbec netvoří, co s tím?

Tato situace může mít hned dvě příčiny:

1) Pokud se toto děje na podzim nebo v zimě, je to většinou způsobeno nedostatkem světla. Rostlinám v zimě rostou pouze listy, ale netvoří se láčky (beru pouze případ, kdy nejsou uměle dosvětlovány nebo nejsou pěstovány ve vitríně celoročně). Rostliny jsou jinak naprosto zdravé, jen netvoří pasti. Rostliny na jaře, kdy začne být více světla začnou tvořit láčky na starších listech vyrostlých během zimy. 

2) Rostliny jsou umístěny v příliš malé vlhkosti a nejsou na ni zvyklé. Obecně velká většina hybridů (hlavně chlupatých + nížinných) je schopná po aklimatizaci tvořit láčky i při nižší vzdušné vlhkosti. Tato aklimatizace může trvat i několik měsíců.

 

img 0496

Co se dá celoročně pěstovat přímo na parapetu?

Snad každý pěstitel by rád na okenním parapetu pěstoval co nejzajímavější rostliny. Je pravda, že na okně můžeme pěstovatat mnoho rudů i druhů masožravých rostlin. Okno by mělo být orientované nejlépe na východ nebo na jih, aby rostliny měly co nejvíce slunce. Rostliny můžeme mít umístěné buď v podmiskách s vodou nebo ve vitríně. Vše záleží na konkrétním druhu

Na parapetu (celoročně) se dají úspěšně pěstovat tyto rostliny: trpasličí rosnatky (rod Drosera), subtropické a tropické rosnatky (rod Drosera), terestrické bublinatky (rod Utricularia), HYBRIDNÍ láčkovky (rod Nepenthes) 

Většina ostatních rodů potřebuje buď vyšší vlhkost nebo pokles teploty během zimy (Mucholapky-Dionaea, Špirlice-Saracenia,...).

 

Mohu masožravky letnit?Venku

Ano, letnit lze mnoho rodů masožravých rostlin. Musíme si ale uvědomit, že každá rostlinka chce "SVÉ". Musíme vycházet z podmínek, ve kterých by se normálně v přírodě nacházely. Uvedu příklad. Špirlice (rod Sarracenia) se vyskytuje Severní Americe, kde roste na velmi prosluněných loukách. Těmto rostlinám určitě musíme zabezpečit co nejvíce slunce. Nestavíme je nikam do stínu nebo podobně. Více o letnění špirlic naleznete ZDE

 

  

Musím nalévat vodu do láček špirlic (rod Sarracenia) a láčkovek (rod Nepenthes)?

img 0092Špirlice (Rod Sarracenia) : S. purpurea (případně hybridy, které mají takto otevřené láčky) se rozhodně zalévat do pastí nemusí. Oproti jiným sárám nemají tyto rostliny víčko, přesně nad hrdlem, které by "chránilo" před natečením vody ze shora. V pastech je vždy trochu trávící tekutiny, voda jí víceméně jen ředí. Ve venkovních podmínkách (hlavně po deštích) jsou láčky plné vody. Rostlinám to ani neprospívá a ani neškodí.

Láčkovky (rod Nepenthes) : Láčkovkám můžeme nalévat vodu do pastí. Pasti vydrží déle a rostliny jsou schopny vstřebávat určité % vody přes láčky.

 
 
RizVN Login