Masožravky

Množení mucholapky listovými řízky

Mucholapku podivnou (Dionaea muscipula) se dá množit semeny nebo listovými řízky. V tomto článku si předvedeme jak je jednoduché získat z listových řízků malé rostlinky, když se na to jde správně. Celý postup vysvětlím jak slovně, tak i fotodokumentací. 

Prvně bych rád upozornil, že můžeme odebírat listy pouze z dostatečně silných rostlin !!! Provádíme to hlavně během, nejlépe při přesazování.

 

Zde si předvedeme, jak jednoduše připravit listové řízky

1) Vybereme si dostatečně silné rostliny, které budeme řízkovat. Nejlépe je rostliny řízkovat na jaře nebo během léta, kdy rostou a jsou schopné se z tohoto "šoku" vzpamatovat.

 P1030543

2) Rostliny vyjmeme ze substrátu, očistíme a opatrně odlomíme pár listů i se spodní zdužnatělou částí !!!. Musíte odlamovat listy velice opatrně. Bohužel, pokud pomačkáte list, tak během pár dní velice rychle uhnije. Je dobré to dělat s citem prsty  nebrat na odlamování žádné pomůcky (pinzetu,..).

.IMG 0080

3) Takto opatrně odlomené listy musíme umístit do vhodného prostředí. Nejvíce se mi osvědčilo je dát na živý rašeliník, ale dají se "zapíchnout " i do běžného substrátu, který se používá pro dospělé rostliny. 

Osobně používám plastové krabičky z papírnictví, do kterých dám trochu rašeliníku a na něj listy mucholapky. Krabičku následně uzavřu a nechám listy obrazit. Rašeliník udržuji stále vlhký.

4) Misky s listovými řízky umístíme do vhodných podmínek. Na rašení je potřeba hlavně teplo a pak pro malé rostlinky světlo. Rozhodně to ale nesmíte umístit na parapet, kam svítí přímé slunce. Tím by se řízky a malé rostlinky mohly velice rychle "uvařit" a my bychom přišli o případné nové rostlinky.

 Nejlépe je to umístit do polostínu nebo pod umělé osvětlení. Vyhovuje tomu běžná bytová teplota, případně o trochu zvýšená (25°C). 

IMG 0073

5) Čekáme - musíme mít trpělivost. Listy začnou obrážet za pár týdnů (podle síly listu a teploty). Počet rostlin na listu se různí. Od jedné až po shluk několika rostlinek.

IMG 0095

6) Až malé rostlinky dostatečně povyrostou a vytvoří vlastní kořínky, tak se dají přesadit do substrátu pro dospělé rostliny. Je dobré je zprvu nevystavovat přímému slunci, na kterém by se mohly snadno spálit.

IMG 0459

7) Důležité je i takto malé rostlinky zazimovat. Bez řádného zazimování rychle chřadnou a zachází. Rostliny bez problémů přežijí několika měsíční zimování (osobně jsem z toho měl strach, ale z několika desítek malých rostlinek zašly asi jen 2). Na jaře rostliny přistíníme před jarním sluncem a pěstujeme je již skoro jako dospělé (s mírnějším přistíněním oproti dospělým rostlinám).

 
 
RizVN Login