Masožravky

Množení láčkovice australské

Láčkovice se dá množit semeny nebo vegetativně (oddělováním odnoží / listové řízky). V tomto článku si ukážeme množení láčkovice prostřednictvím listových řízků. Je to poměrně jednoduchý postup, kterým se dá získat při trošce štěstí nové rostliny.

Toto množení je výhodné provádět v jarních měsících, aby nové rostlinky měly dostatek času aby před další zimou nabraly dostatek síly. Při pěstování pod umělým osvětlením je to v podstatě jedno.  

 

Zde si předvedeme, jak jednoduše připravit listové řízky

1) Vybereme si dostatečně silnou rostlinu, ze které opatrně odebereme pár listů, které použijeme na množení. Není dobré láčkovici moc "oškubávat". Přece jenom je to pomalu rostoucí rostlina a každý odlomený list ji připravuje o asimilační plochu.

IMG 0271

2) Vybíráme co nejmladší listy a snažíme se je při oddělování nepoškodit. Listy se musí odtrhnout vždy od hlavního "kmínku" rostliny. V podstatě je jedno zda se množí z letních nebo ze zimních listů. Obecně se radí, aby se více využívaly zimní listy. Spíše se mi zdá, že záleží více na stáří listu (ale to je jen můj osobní názor).

IMG 0114

3) Listy umístíme do vhodných podmínek. Nejlepší variantou je umístit listy na vlhký rašeliník do malé plastové krabičky. Dají se také umístit rovnou na substrát, ve kterém pak porostou (do květináčku). Takto připravené krabičky či květináčky umístíme do tepla a na světlo (ale rozhodně né na přímé slunce !!!). Ideální je běžná pokojová teplota nebo mírně zvýšená. 

 IMG 0105

4) Čekáme - tato etapa je dlouhá pár týdnů podle podmínek (teplota, osvětlení). 

5) Po několika týdnech se na konci oddělených listů začnou tvořit nejdříve kořínky a následně malé rostlinky.

IMG 0103

IMG 0101

6) Až rostlinky jsou dostatečně velké, tak se dají opatrně přesadit a začít aklimatizovat. Po přesazení je dobré určitě nějakou dobu udržovat vysokou vzdušnou vlhkost a žádné přímé slunce.

 
 
RizVN Login