Masožravky

Obecně o láčkovici (Cephalotus)

Přírodní lokalitaIMG 0271

Čeleď Cephalotaceae obsahuje jediný rod s jediným druhem, láčkovicí australskou (Cephalotus follicularis). Tato pozemní, velmi vlhkomilná rostlina, připomínající na první pohled miniaturní láčkovku (Nepenthes) je australský endemit, který se vyskytuje pouze v úzkém pásmu dlouhého asi 400km, které se nachází na jihozápadním pobřeží státu Západní Austrálie. Rostlina je menšího vzrůstu, velikost pastí se v dospělosti pohybuje od 3 do 6cm. V přírodě roste na trvale zamokřených, stinných místech v celoročně vlhkém a kyselém substrátu. Láčkovice roste díky přímořskému podnebí celoročně ve stálé a vysoké vzdušné vlhkosti. Průměrné teploty se pohybují kolem 15,5 °C. Jinak zimy jsou na nalezištích láčkovice chladné a vlhké (asi kolem 12 °C) a léta suchá a mírně vlhká (vzácně teploty nad 25 °C). Na přirozených lokalitách výskytu se objevují časté husté mlhy a občasné požáry, které rostliny přežívají díky podzemním oddenkům.

 

Dva druhy olistění

img 0277

Láčkovice produkuje dva druhy listů. Jeden masožravý typ a druhý nemasožravý. Masožravý typ - pasti láčkovice australská vytváří od začátku jara až do podzimu. V tomto období má rostlina nejlepší podmínky k růstu a tak jich využívá. Díky nim může chytat ve své domovině mravence, což je její hlavní kořist. Láčky vypadají jako malé, ochlupení a protáhlé "balónky" na řapíku. Velikosti těchto láček se můžou hodně lišit. V drtivé většině ale nejsou větší než pár centimetrů. Zbarvení se také hodně liší podle toho, kde rostlinu pěstujeme. Sám jsem na jaře 2009 nechal svou rostliny nezastíněnou a ona se během jednoho týdne nádherně zbarvila do tmavě fialové barvy.

Přes zimní období rostlina produkuje pouze nemasožravé listy, kterými přečkává nepříznivé zimní období nedostatku světla. Jsou to takové zelené oválné listy s malými chloupky. Díky jejich velké ploše a také díky tomu, že jich produkuje poměrně velké množství, přežívá láčkovice zimní špatné období.

 

img 0274

Opravdu velkých pastí je u každého jedince poměrně málo. Spíše převažují relativně malé pasti. Maximální velikost láček, měřených bez víčka, se uvádí až přes 8 cm, ale to platí pouze pro vybrané pěstované mutanty láčkovice. Jedním takovým mutantem, který byl v roce 2000 registrován, je kultivar Cephalotus Hammers Giant. V přírodě jsou jen vzácně k nalezení láčky měřící bez víčka více než 5 cm.

Variabilita běžných populací v přírodě byla prokázána i statisticky. Při tomto projektu bylo zjištěno, že rostliny tvoří na výsluní všeobecně menší láčky než ve stínu. Největší láčka měřila na výsluní něco pod 3 cm. Ve stínu jsou láčky pouze zeleně zbarveny. Pokud je máme na plném slunci, tak se zbarvují do červenohnědé barvy, jak je dobře vidět na obrázku.

 

Vzhled rostliny

Láčkovice australská na první pohled může někomu připomenout miniaturní láčkovku (Nepenthes). Tomu, ale tak není. Tato rostlina se od láčkovek značně liší a to ne jenom svou velikostí. Rostlina má lodyhu zkrácenou, větvenou, pod zemí přecházející v krátký oddenek s nepříliš hustými kořeny. Každý výhon na tomto oddenku je zakončen přízemní růžicí složenou z tuhých listů dvojího typu, viz výše. Průměr jednotlivých růžic je i v přírodě maximálně do 15 cm. Rostlina chytá hmyz do letních pastí. Hmyz do takovéto pasti sklouzne po hladkém hrdle láčky a utopí se v tekutině na jejím dně. Hrdlo těchto pastí je chráněno proti vodě dopadající shora nepohyblivým víkem. Létavý hmyz je do pasti lákán právě pestře zbarveným víčkem. Oproti tomu po zemi lezoucí hmyz, jako například mravenci, hlavní potrava této rostliny, jsou k hrdlu láčky naváděni štětinatými lištami sbíhajícími se po vnějších stěnách láčky.

 

Květy

Květenství, které tato rostlina, i když dospělá, nevytváří každý rok, je asi 60 cm vysoké. Skládá se z několika desítek kvítků. Květy jsou šestičetné, zelenavé a jen asi 3 mm velké. Rostliny v našich zeměpisných podmínkách kvetou v červenci až srpnu. Po opylení mezi různými jedinci vznikají v šesti jednosemenných měchýřcích drobná semena

 

Fotografie láčkovic

Přikládám pár odkazů na mnoho fotografií této zajímavé rostliny:

GOOGLE obrázky

DARWINIANA

Cpphotofinder

 
 
RizVN Login