Masožravky

Obecně o láčkovici (Cephalotus)

Přírodní lokalitaIMG 0271

Čeleď Cephalotaceae obsahuje jediný rod s jediným druhem, láčkovicí australskou (Cephalotus follicularis). Tato pozemní, velmi vlhkomilná rostlina, připomínající na první pohled miniaturní láčkovku (Nepenthes) je australský endemit, který se vyskytuje pouze v úzkém pásmu dlouhého asi 400km, které se nachází na jihozápadním pobřeží státu Západní Austrálie. Rostlina je menšího vzrůstu, velikost pastí se v dospělosti pohybuje od 3 do 6cm. V přírodě roste na trvale zamokřených, stinných místech v celoročně vlhkém a kyselém substrátu. Láčkovice roste díky přímořskému podnebí celoročně ve stálé a vysoké vzdušné vlhkosti. Průměrné teploty se pohybují kolem 15,5 °C. Jinak zimy jsou na nalezištích láčkovice chladné a vlhké (asi kolem 12 °C) a léta suchá a mírně vlhká (vzácně teploty nad 25 °C). Na přirozených lokalitách výskytu se objevují časté husté mlhy a občasné požáry, které rostliny přežívají díky podzemním oddenkům.

Množení láčkovice australské

Láčkovice se dá množit semeny nebo vegetativně (oddělováním odnoží / listové řízky). V tomto článku si ukážeme množení láčkovice prostřednictvím listových řízků. Je to poměrně jednoduchý postup, kterým se dá získat při trošce štěstí nové rostliny.

Toto množení je výhodné provádět v jarních měsících, aby nové rostlinky měly dostatek času aby před další zimou nabraly dostatek síly. Při pěstování pod umělým osvětlením je to v podstatě jedno.  

 
 
RizVN Login